Společnost KIMLA nabízí několik strojů určených k obrábění kovových materiálů (tj. hliník, měď, ocel, mosaz). Pro zpracování plechových prvků je ideální volbou řezací laser. Toto řešení je vysoce efektivní při velkém rozsahu výroby, avšak s poměrně vysokými investicemi. Pro materiály o tloušťce do 20 mm je ideálním řešením vláknový laser.
Pro tlustší materiály je vhodná o něco levnější varianta - vodní paprsek. Tato technologie ukazuje své schopnosti tam, kde možnosti laserového řezání končí. Řezání vodním paprskem je pomalejší, ale nabízí univerzálnější využití. Může řezat materiály libovolné tloušťky až do 200 mm a kromě kovů je schopen zpracovávat další materiály, jako je sklo, keramika, kompozitní materiály nebo kámen. Jedná se o univerzální řešení za nižší cenu, oproti vláknovému laseru však musíme počítat s nižší účinností.
Chceme-li dosáhnout co nejúčinnějšího řezání kovů o tloušťce do 20 mm, vláknový laser představuje bezkonkurenční řešení. Laserem lze řezat černou ocel do určité tloušťky za použití ochranného plynu ve formě dusíku, v případě větší tloušťky se pak používá kyslík. Využití kyslíku či dusíku závisí na výkonu laserového zdroje. Čím vyšší je výkon zdroje, tím tlustší plechy černé oceli lze řezat dusíkem. Řezání dusíkem je efektivnější a nezanechává na povrchu řezaného materiálu usazeniny oxidů. Toto řešení je výhodnější nejen z technického a kvalitativního hlediska, ale i z ekonomického. Řezání oceli za pomoci kyslíku je pomalejší, ale umožňuje zpracování mnohem silnějších materiálů. Ostatní kovy jako měď, hliník, mosaz a nerezová ocel se vždy zpracovávají dusíkem. Ve speciálních případech, kdy nám nezáleží na kvalitě povrchu, je možné řezat stlačeným vzduchem, což snižuje náklady na řezný plyn a celkové náklady na řezání laserem tak klesají na polovinu.
K mechanickému opracování detailů lze využít velkoformátová obráběcí centra nebo frézky. Frézky společnosti KIMLA jsou vysokorychlostní obráběcí stroje využívající tzv. HSM technologii (High Speed Machining). Jedná se o zařízení s paralelní konfigurací a pojezdovým stolem. Vzhledem k tomu, že se posuvný stůl pohybuje po těle stejně jako vřeteno v ose X, nedochází ke snížení tuhosti, jako je tomu u strojů se sériovou kinematikou.
Stroje se sériovou kinematikou, tedy velkoformátová obráběcí centra, nabízejí velkou pracovní plochu s omezenou velikostí zařízení. Tato řešení mají menší tuhost. Jsou perfektní pro obrábění neželezných kovů, obrábění oceli je však možné jen v omezené míře. Hodí se pro aplikace jako je srážení hran před svařováním, řezání otvorů pro prvky ovládacího panelu nebo vyřezávání kompozitních či sendvičových prvků sestávajících mimo jiné z tenkých plechů. Tyto stroje se používají pro výrobní účely k výrobě komponentů, např. při výrobě garážových vrat a bran nebo pěnových sendvičových panelů.
Stroje s pojezdovým stolem - ocelové frézky se používají k výrobě vstřikovacích forem či zápustek a k velmi rychlému zpracování hliníku. Za tuto možnost vděčíme vysokým otáčkám vřetena, standardně 24.000 ot./min (volitelně pak 40 000 ot./min, 50 000 ot./min a více). Frézky i velkoformátová obráběcí centra se nabízejí ve verzi s lineárními pohony, což zajišťuje rozlišení polohování 1 nm a přesnost 5 μm na metr. Tato technologie eliminuje opotřebení hnacího ozubeného kola, což zajišťuje kvalitu a přesnost stroje i po 10 letech provozu.