2. Jak vybrat laser?

 

Lasery, stejně jako jiná řezací zařízení, si zákazníci pořizují za účelem výdělku. Nejedná se o malou investici, je proto důležité soustředit se při výběru na ta zařízení, která nám vydělají nejvíce za co nejkratší čas. Každý výrobce samozřejmě tvrdí, že vyrábí nejlepší a nejrychlejší lasery, které řežou téměř zdarma a nikdy se neporouchají. Může se však rychle ukázat, že daný stroj nebyl tou nejlepší volbou.

 

Řešením je otestovat vybrané lasery v praxi. Ukazuje se, že rozdíly v účinnosti jednotlivých laserů nabízených na trhu jsou obrovské. Nejedná se o rozdíly v řádu několika procent, ale několikanásobné.

 

Většina lidí se domnívá, že řezný výkon je primárně ovlivněn výkonem laserového zdroje. Při řezání tlustých plechů je to skutečně jeden z klíčových faktorů, ale ne jediný. Velmi důležitá je také konfigurace optiky, které zdaleka není věnována taková pozornost.

 

Všechny lasery se obecně používají pro řezání tenkých plechů a pokusy o zvýšení tloušťky řezu zvýšením výkonu mají jen malý účinek. Například 1 kW laser řeže černý plech do 6 mm, 2 kW laser do 15 mm, 4 kW laser 20 mm a na řezání 25 mm tlustého plechu potřebujeme další 2 kW. V této situaci jsou výdaje neúměrně vysoké k dosaženým výsledkům. Kvalita řezu při takových tloušťkách je navíc srovnatelná s řezáním plazmou, která je mnohonásobně levnější. Za rozdíl v ceně mezi 4 kW a 6 kW laserem se dá koupit plazma, která bez problémů nařeže i 50 mm.

 

Co se týká řezání tenkých plechů, žádná technologie se nevyrovná vláknovým laserům. Při řezání tenkých plechů, kde jsou řezné rychlosti velmi vysoké (např. 1m/s), již není účinnost laseru omezena výkonem zdroje, ale dynamikou stroje.

Zatímco výkony jednotlivých laserů lze snadno porovnat, dynamické parametry nikoliv. Parametrů určujících efektivitu řídicího systému a mechaniky je tolik, že běžný uživatel není schopen určit, co je pro něj nejvýhodnější. Nezbývá tedy než stroj otestovat v praxi.

  • Test není vhodné provádět na náhodných detailech a tvarech, které nám ukáže prodejce laseru. Tyto vzorky jsou obvykle vybírány tak, aby zvýraznily přednosti a skryly nedostatky konkrétního laseru.
  • Ideálně si připravte vlastní výrobek, který budete chtít na laseru řezat. Měl by obsahovat všechny typy tvarů, které se běžně používají - kruhy různých poloměrů, obdélníky různých velikostí, drážky a křivky, tj. objekty sestávající z velkého počtu krátkých navzájem spojených segmentů. O kvalitě a účinnosti řídicího systému rozhoduje kvalita a rychlost provedení
  • Připravený vzor neposílejte výrobci předem, mohl by pak optimalizovat nastavení stroje pro daný tvar. V běžných výrobních podmínkách pravděpodobně nic takového dělat nebude, je proto důležité být osobně přítomen při provádění všech činností nutných k vyříznutí detailu, od načtení dxf souboru, vygenerování cesty až po samotné řezání.

 

Zákazník by měl takto navštívit každého výrobce laseru, jehož koupi zvažuje a zopakovat test se stejným materiálem. Pouze tak bude mít k dispozici spolehlivá data pro srovnání strojů, o které má zájem.

 

Sledovaným faktorem by měla být kvalita řezaných detailů. Zatímco řezná kvalita hran závisí také na kompetencích operátora, přesnost mapování tvaru nikoliv. Věnujte pozornost tomu, zda nejsou tvary zdeformované, kruhy nejsou oválné a v rozích nejsou patrná zvlnění.

 

Návštěva výrobního závodu KIMLA v Polsku

Rádi vám předvedeme výrobní halu KIMLA, kde se stroje vyrábí včetně většiny komponent. Uvidíte tak stroj v akci a můžete se přesvědčit, že splňuje všechny vaše požadavky. Lze také otestovat vaše vlastní vzorky materiálu.

 

Chcete více informací nebo nezávaznou poptávku?

KONTAKTUJTE NÁS
KONTAKTY