6. Řezné rychlosti vláknových laserů

 

Výrbbce KIMLA nabízí vláknové lasery o výkonu 1, 2, 3, 4, 6, 8, 10 a 12 kW. Neexistuje však žádná univerzální tabulka řezných rychlostí, protože výkon laseru není jediný parametr, který ovlivňuje rychlost řezání konkrétního materiálu.

 

Velmi důležitá je geometrie paprsku a jeho vhodný výběr s ohledem na konkrétní druh materiálu a jeho tloušťku. Geometrie závisí na ohniskové vzdálenosti spojné čočky, kolimátoru, průměru optického vlákna a zda jde o singlemode nebo multimode. Ohnisková vzdálenost spojky může být 100, 125, 150, 200, 250 mm, ohnisková vzdálenost kolimátoru 30, 60, 75, 100 mm a průměr optického vlákna může být 20, 50, 100, 200 µm.

 

Počet kombinací je obrovský a získané průměry zaostřeného paprsku se mohou pohybovat od 20 do 300 µm. Pouhý dvojnásobek průměru zaostřeného paprsku způsobuje čtyřnásobné zvýšení hustoty výkonu a teoreticky urychluje řezání.

 

Paprsek nejde zmenšovat donekonečna. Když je průměr paprsku příliš malý, mezera v řezaném materiálu je tak úzká, že plyn není schopen vyfouknout roztavený kov ven. Čím je materiál tlustší, tím je tento problém patrnější.

 

S rostoucí tloušťkou materiálu se tedy řezná rychlost snižuje, a to nejen proto, že je třeba natavit větší množství materiálu, ale zároveň je nutné zvětšit šířku řezné mezery.

 

Je proto třeba zvolit takovou konfiguraci optiky, která bude odpovídat materiálu, který budeme zpracovávat nejvíce. KIMLA provádí ve spolupráci s největšími producenty zdrojů podrobný výzkum a testování v oblasti vláknových laserů, což jí dává možnost optimálně volit parametry optiky dle potřeb zákazníka.

 

Zákazníci jsou často překvapeni, když vidí, že řezné rychlosti strojů KIMLA jsou až 2x vyšší než u strojů jiných výrobců. Většina výrobců totiž používá univerzální konfiguraci 100 mm kolimátor, 200 mm ohnisko a 100 µm vlákno. V tomto případě však platí, že to co má být dobré ke všemu, není dobré k ničemu. 

 

Chcete více informací nebo nezávaznou poptávku?

KONTAKTUJTE NÁS
KONTAKTY